5 TIPOV AKO SI VYBRAŤ PERFEKTNÚ SVADOBNÚ VIZÁŽISTKU

Výber perfektného vizážistu a prípravy svadobného looku na tento významný deň, sú jednými z kľúčových faktorov ako dosiahnuť úspech - byť šťastná a žiarivá nevesta. Vizáž je rovnako dôležitá ako Vaše svadobné šaty, miesto svadby, alebo hudba. Váš vizážista je Váš „coach“ a mal by Vás vedieť nasmerovať pri výbere looku, ktorý si zvolíte na tento špeciálny a unikátny deň. Je dôležité, aby vedel profesionálnou komunikáciou skĺbiť Vašu „laickú“ a svoju odbornú a praktickú predstavu do jedného kompromisu, ktorý je zároveň v súlade s témou a miestom svadby, typom Vašej osobnosti, výzdobou, atď… .

Sú vizážisti, ktorí prikývnu na všetko, čo im nadiktujete a nedajú Vám žiadne usmernenie, argumenty, plusy, mínusy daného looku, prípadne nejaké iné alternatívy. Tým záleží hlavne na odmene a absolútne ich netrápi, že na nejaké tie mínusy budete musieť prísť priamo v tento dôležitý deň sama „za behu“ a sú to niekedy veľmi nepríjemné situácie. Pripravila som pre Vás 5 najdôležitejších a rozhodujúcich bodov, podľa ktorých by ste mali vedieť v dnešnej dobe, kedy je make-up artista „každý tretí človek tejto planéty“ , odlíšiť a vybrať si toho správneho profesionála.

ROZHODNE O VAŠOM VYSNÍVANOM LOOKU

Sú vizážisti, ktorí vedia urobiť rôzne looky a sú flexibilní na rôzne štýly, alebo sú takí, ktorí majú jeden svoj univerzálny look a ten aplikujú rovnako na každú jednu nevestu, družičku, mamičku, babičku… Profesionál sa zamieria na VÁŠ vysnívaný look a svoj štýl líčenia bude vedieť prispôsobiť VAŠEJ predstave, Vašim črtom tváre, farebnej typológii a podobne. Často sa opakujú takéto, alebo podobné situácie: Vy si nájdete na internete fotku make-upu, ktorý na modelke na obrázku vyzerá nádherne a dokonalo. Modelka je však napríklad teplý typ a Vy naopak- typ studený. Keď sa aplikujú teplé farby z fotky studenému typu (Vám), vo výsledku budete pôsobiť veľmi lacným dojmom, hoci by ho Váš „vizážista“ akokoľvek verne nalíčil podľa fotky. S výsledkom rozhodne spokojná nebudete a nebudete vedieť ani vysvetliť prečo vlastne, keď ho predsa tak dobre skopíroval… Horšie však, keď to nebude vedieť vysvetliť ani pán umelec. Stačilo by však, aby zvolil pokojne tie isté farby ako sa Vám páčia na neveste z obrázku, ale so studeným podtónom a výsledný efekt by bol rovnaký ako na fotke. V prípade, že sa jedná o neprofesionála, sama usúdite, že Vám taký make-up nesvedčí a musíte ďalej hľadať nové, iné akým bolo to Vaše vysnené …

Profesionálny vizážista sa teda zaoberá len Vašou predstavou, ktorú potom poupravenú svojimi vedomosťami, šikovnosťou, cítením a častokrát aj argumentami ušije na mieru presne na Vašu tvár. Obrázky z pinterestu, instagramu a googlu sú skvelá pomôcka, ale o tom, čo Vás má inšpirovať k výslednému looku, by ste mala nechať rozhodovať aj Vášho svadobného vizážistu. Pre najlepšie výsledky zvoľte napríklad fotografie neviest, ktoré sa čo najviac podobajú črtmi tváre a tónom pleti na Vás. Veľmi sa mi tiež osvedčilo, ak si nevesty vyberali z mojich fotiek na webe, instagrame, alebo facebooku.

LEN NEVYKRADNÚŤ BANKU!

Potrebujete si naplánovať, koľko peňazí môžete minúť na Váš make-up a účes a vizážisti budú mať rôzne ceny. Pred tým, ako začnete kontaktovať vizážistov, ktorí sú v rámci Vášho rozpočtu, si prejdite Vaše priority a aké miesto v nich zohráva to, ako budete v tento jedinečný deň Vášho života vyzerať. Ceny vizážistov sa môžu líšiť z rôznych dôvodov. Odlišný býva počet hodín, ktoré s Vami strávia- niekto má svadobný make-up hotový za 15 min. a niekto za 2,5 hodiny (oba údaje nie sú veľmi v poriadku- ideálny čas na svadobný makeup je 45 min- max 1 hodina …). Tak isto, čo sa týka skúšky – u niekoho trvá 30 min. a nerobí finálny look na 100%, ale urobí napríklad iba jedno oko atď. a naopak - niekto sa Vám bude venovať 2 hodiny, usmerní Vás, poradí a urobí presne všetko do bodky ako v deň svadby a Vy si look budete môcť vyskúšať, alebo si naplánovať na ten deň predsvadobné fotenie, rozlúčku so slobodou, alebo večeru s partnerom, keďže budete komplet upravená.

Iné ceny takisto bude mať vizážista, ktorý si veci do kufríku nakúpi v Mary Kay katalógu, Avone, alebo v drogérii a iné ceny bude mať človek s profi výbavou v tej najlepšej kvalite. Určite nie je profesionálne, keď polovicu vecí z jeho kufríka nájdete aj u seba v kúpeľni. Od produktov, s ktorými pracujeme tiež záleží, či výsledok bude trvácny, alebo sa Vám make-up zničí už po pár hodinách. Svadobný make-up musí vydržať gratulácie, objatia, slzičky dojatia, letné horúčavy, aj to, že máte poklesnuté viečka a tiene sa Vám vždy zlejú do vrások na viečku. Možno sa Vám to zdá ako laikovi (a žiaľ, aj podľa predchádzajúcich skúseností s „vizážistami“ ) nereálne, ale v dnešnej dobe, kedy je na trhu množstvo kvalitných produktov, sú toto pre profesionáleho vizážistu základné problémy, s ktorými sa stretáva bežne a keď pozná dobré techniky a má profesionálne produkty, sú pre neho hračkou. Preto je predsa profesionál a Vy si ho presne preto platíte.

Ceny sa môžu líšiť aj podľa počtu osôb, ktoré bude vizážista v deň svadby pripravovať. Veľa z nich preto ponúka zľavové balíky, v ktorých vďaka množstvu osôb získate výhodnejšiu cenu, alebo niečo zadarmo. Odporúčam preto sa vopred spýtať svadobných hostí a ponúknuť im túto možnosť, ktorú častokrát radi ocenia, nakoľko im táto možnosť nechať sa nalíčiť a učesať na mieste príprav svadby šetrí čas, povinnosti a aj peniaze. Sumy za účes sa môžu u niekoho navýšiť o použitý materiál - ktorý nie všetci majú zahrnutý v cenníku v celkovej cene účesu (pinetky, výplň, gumičky..atď) , ďalej o náročnosť účesu, alebo Vám môžu k sume za účes vo svojom cenníku prirátať jednotlivé úkony, ktoré sú samozrejmosťou pri každom účese dodatočne (+tupírovanie, +lakovanie, +styling..atď). Tu by som rada vypichla také poznávacie znamenie pre neprofesionálov, ktoré si veľakrát klientky samé neuvedomia, a to, že Vám žiaľ niektorí odborníci dajú nižšiu sumu za účes, ale použitý materiál musíte priniesť po udalosti naspäť. Vzniká Vám vďaka nim starosť na viac, tiež si budete musieť nájsť a vyhradiť na to čas (ktorý sú tiež peniaze), niečo Vás bude stáť cesta tam, niečo cesta nazad a požičiavať Vám vec, ktorú už malo vo vlasoch X Y, nazvime to, rôznych ľudí, ktorí sa potili tancovali, možno nemali umyté ani vlasy… (dobre, ďalej nepokračujem...) a robiť Vám tým iba starosti a ďalšie náklady je maximálne neprofesionálne.

Viem, že kedysi sa to bežne robilo, ale doba ide dopredu, civilizácia tiež, (kedysi sa predsa tiež nepoužívali deodoranty a dnes UŽ áno... ) ale zostať večne nasilu zaseknutý 15r dozadu, len aby každý povedal aká som lacná a budem zarábať na nevedomosti ľudí ( máloktorá žena si nehygienickosť uvedomí sama od seba ) ako „profesionálky“ z Mary Kay, ktoré do dnes fungujú na „nezáväznom poradenstve“ a potom využijú, že je klientkám hlúpe nič im nezaplatiť a nič si nekúpiť… Pardón- toto s profesionálnym jednaním a make-up artistom nemá nič spoločné. Ceny teda závisia ešte aj na zručnosti, profesionalite, dlhoročných skúsenostiach a dopyte po zvolenom vizážistovi. Nečakajte teda veľa muziky za málo peňazí a všeobecne tu platí jednoduché pravidlo- ak je niečo podozrivo lacné, niečo za tým určite bude, či už to odhalíte počas skúšky, v svadobný deň, alebo až na fotkách. Majte na pamäti, že vizážista môže svojimi neodbornými skúsenosťami Váš svadobný deň aj zničiť a rozdiel medzi priemerným a vynikajúcim vizážistom môže byť len v rozmedzí okolo 50-100 eur. Ani ten najlepší fotograf nebude vedieť urobiť peknú fotku, keď sa vo Vašom make-upe a účese nebudete cítiť dobre, nebude správne aplikovaný, alebo Vám svedčiaci.

KTO (SPRÁVNE) HĽADÁ, TEN NÁJDE (TO PRAVÉ)

Internet je skvelý zdroj hľadania krásneho svadobného looku. Dá sa hľadať napríklad na instagrame a to podľa takzvaných hashtagov (#nevesta, #vintagenevesta, #svadobnýúčes…), podľa ktorých si môžete nájsť fotku, ktorá sa Vám páči a podľa tejto fotky sa dopátrate až k vizážistovi, ktorý nevestu pripravoval. Nemali by ste prehliadať ani časopisy, kde býva pri fotke uvedené aj meno vizážistu. O odporúčania rozhodne požiadajte aj svojich priateľov a známych. Do pozornosti dávam aj stránku www.mojasvadba.sk, kde budúce aj bývalé nevesty diskutujú na rôznych fórach na rôzne témy, nájdete tam množstvo albumov, odporúčaní a kontaktov.

KAŽDÝ MÁ RÁD FOTKY „PRED“ A „PO“

Ak má vizážista na svojich stránkach fotky „pred a po“, nájsť si niečo podobné Vašej vysnívanej predstave a efektu, ktorý chcete dosiahnuť, bude hračka. Tieto fotky sú skvelé ukazovatele finálneho vzhľadu, ktorý už dokázali niekedy v minulosti. Ak tomu tak nie je, pokúste sa pohľadať na spomínanom instagrame, časopisoch, facebooku…, aby ste mohli najskôr vidieť a zistiť, čoho je ktorý vizážista schopný dosiahnuť. Ideálne, keď v jeho galérii nájdete aspoň jeden look, ktorý sa podobá tomu Vášmu vysnívanému. Treba si všímať, či má vizážista zmysel pre detail, taktiež štýl, ktorý daný človek preferuje.

Pred

Po

Dôležité je, aby fotografie neboli upravované, alebo filtrované rôznymi vylepšovacími programami a aplikáciami. Maximálne neprofesionálne je, keď vizážista zámerne použije na ukážku „pred“ takú fotku, kde je žena strapatá, neupravená, nenalíčená a to len preto, aby vynikla jeho práca „po“. Nikto nejde ráno do práce oblúkom okolo kúpeľne a nevyjde tak z domu na ulicu. Úprimne- keby sa takto zverejnená dáma trocha upravila, učesala, nalíčila aj sama, vo veľa prípadoch by nastal dosť podstatný rozdiel pri porovnaní s jej vlastnoručne vytvorenou fotkou „po“ aj bez vizážistu.

VŽDY NAJPRV VYSKÚŠAJTE, AŽ POTOM BERTE

Keď už ste si vybrali Vášho svadobného vizážistu a prešli spomínané kroky a tipy, požiadajte o skúšku. To Vám zaistí kľud, že budete v tento dôležitý deň vyzerať tak, ako skutočne chcete. Skúška pred svadbou je ideálna príležitosť spoznať Vášho vizážistu a prípadne ho požiadať ešte o nejaké úpravy, aby bolo všetko tak ako potrebujete, než nastane samotný deň „D“. Nebojte sa byť úprimné a prediskutujte na skúške každý detail, ktorý Vám vŕta v hlave. Dobrý vizážista by Vás mal koniec koncov sám vyzvať k spätnej väzbe a diskusii a mal by vedieť vytvoriť medzi Vami dôverný vzťah, aby ste sa nebáli spýtať sa na čokoľvek a nepripadať si pri tom hlúpo. Tento vzťah je veľmi intímny- tohto človeka si pozvete domov, medzi rodinu a priateľov v svadobné ráno a budete s ním zdieľať súkromie, takže by sa Vám mal páčiť typ osobnosti, ktorou je. Keď Vás pred skúškou požiada o fotky, ktoré Vás inšpirujú a páčia sa Vám, tiež Vaše fotografie, prípadne fotky šiat, miesta svadby a podobne, je to jeden zo znakov profesionála. Je to známka toho, že mu na Vašej svadbe záleží, má ku Vám individuálny prístup a nie ste len ďalšia nevesta v poradí, ktorá hlavne zaplatí.

Ak budete brať do úvahy tieto jednoduché pravidlá a tipy, ste na dobrej ceste vybrať si pre Vás dobrého profesionála a teda na ceste dosiahnuť krásny, žiarivý, odolný a trvácny make-up a účes. Keď si potom oblečiete svadobné šaty, efekt sa ešte viac umocní. Je to Váš jedinečný deň, ktorý sa už nikdy nebude opakovať a to si zaslúži čas a dôkladné hľadanie správneho človeka, ktorý Vám zase pomôže pri hľadaní Vášho najkrajšieho „JA“.

Koniec